گالوانیزه ، ورق st37 ، نبشی ، قوطی و

قوطیلولهناودانینبشیورق گالوانیزه

گالوانیزه ، ورق st37 ، نبشی ، قوطی و
قوطی

قوطی
قوطی


پروفیل های مربع یا مستطیل شکل توخالی را قوطی می نامند. که جز پر کاربرد ترین آهن آلات ساختمانی می باشد.

روش نامگذاری قوطی ها بر اساس مقاطع آنها می باشد. بدین صورت که برای ابتدا طول مقطع و سپس عرض مقطع و بعداز آنها ضخامت قوطی بیان میشود . برای مثال ۲*۱۰*۲۰ که بیان کننده پروفیل با ابعاد مقطع ۲۰mm در ۱۰mm با ضخامت ۲mm میباشد. این قوطی ها از ابعاد بسیار کوچک ۱۰mm * 10mm تا ابعاد بزرگ ۱۴۰mm*140mm (ستونی) با ضخامت های مختلف از ۱٫۵mm تا ۶mm تولید می شوند . اما پر کاربرد ترین قوطی صنعتی با ضخامت ۲mm می باشد.

 

روش تولید قوطی

قوطی با فرم دهی ورق های سیاه موجود در بازار و جوشکاری آنها در مرحله پایانی تولید و عرضه میشوند.

محاسبه وزن قوطی

روش محاسبه وزن قوطی ها به روش محاسبه وزن ورق های سیاه می باشد :
وزن ورق = ۷٫۸۶*ضخامت*عرض ورق*طول ورق

 


 

لولهلوله

لوله استوانه‌ای توخالی است که از آن برای انتقال یا نگهداری سایر مواد استفاده می‌کنند. لوله‌ها می‌توانند از مواد مختلفی مثل آهن، فولاد، پلیمر، شیشه و … ساخته شوند.

انواع لوله :

لوله‌ها را می‌توان به انواع مختلف از نظر جنس، کاربرد و نحوه اتصالات دسته بندی نمود. لوله‌هایی که در سیستم آبرسانی و فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد به شرح ذیل می‌باشد.

لوله‌های گالوانیزه :

لوله‌های گالوانیزه خود به دو دسته تقسیم می‌شوند: لوله‌های فولادی گالوانیزه و لوله‌های آهنی گالوانیزه . این دو نوع در بازار به لوله‌های آهنی سفید معروفند و عموماً بین این دو فرقی گذاشته نمی‌شود . در صورتیکه لوله‌های فولادی گالوانیزه در مقایسه با نوع آهنی آن سبک تر و براق تر هستند .

لوله‌های فولادی گالوانیزه:

این نوع لوله‌ها گاهی برای تخلیه فاضلاب لوازم بهداشتی کوچک به کار برده می‌شود. ولی مورد استفاده اصلی آنها برای تهویه است. جنس این لوله‌ها از فولاد نرمی است که در ساختن آن ورقه فولاد را با فشار داخل قالب عبور داده درز آن را جوش می‌دهند ، سپس آنها را جهت افزایش مقاومت در برابر اسیدها و زنگ زدگیها در یک وان آبکاری روی اندود (گالوانیزه) می‌کنند. این نوع لوله‌ها نسبت به نوع آهنی در برابر اسیدها مقاومت کمتری دارند. و کلیه اسیدهایی که برای چدن مضر می‌باشند فولاد گالوانیزه را هم خراب می‌کنند.

لوله‌های آهنی گالوانیزه:

جنس این لوله‌ها از آهن سفید نورد شده است که درز آن توسط دستگاه‌های درز جوش بهم جوش داده می‌شود . سپس لوله را در فلز روی مذاب فرو می‌برند. به همین علت آنها را لوله‌های با درز نیز می‌گویند. این نوع لوله‌ها از رنگ تیره و خاکستریشان شناخته می‌شوند. و عموماً به دو صورت سبک و متوسط تولید می‌شوند.
کلیه لوله‌های فولادی و آهنی گالوانیزه درشاخه‌های ۶ متری و دو سردنده باقطر ۱/۲ تا ۸ اینچ تولید میگردند . قطر این لوله‌ها معمولاً‌قطر اسمی است که بزرگتر از قطر داخلی و کوچکتر از قطر خارجی است. همچنین در بازار این لوله‌ها را بر اساس نمره می‌شناسند. لوله‌های گالوانیزه نیز به وسیله دنده پیچی به یکدیگر وصل و توسط مواد مناسب آب بندی می‌شوند.

نکته :

 از اتصال این لوله‌ها به روش جوشکاری باید پرهیز نمود. زیرا براثر حرارت ناشی از جوشکاری و سوختن روکش گالوانیزه (آلیاژ روی) دود غلیظ و سفیدی تولید می‌شود که محیط کار را آلوده می‌نماید. و تنفس آن ایجاد مسمومیت کرده و موجب آسیب دیدن دستگاه تنفسی می‌شود .


یکی از پروفیل های ساختمانی و صنعتی با مقاطع باز می باشد .در ۲ نوع مشبک و ساده با مشخصات زیر عرضه می گردد:

ناودانی مشبک:

ناودانی مشبک از ورق گرم،گالوانیزه شده به صورت سرد یا گرم ،تولید می گردد . جهت مصارف گوناگون نظیر موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

  • جهت ساخت قفسه های مستحکم فولادی
  • نصب سنگ بصورت خشک
  • سازه های سبک فولادی

 

ناودانی ساده:

ناودانی صنعتی و ساختمانی که با ورق گرم تولید میشود و میتواند در صورت نیاز به صورت گرم یا سرد گالوانیزه شود. این محصول درابعاد ۸،۱۰،۱۲،۱۴،۱۶ تولید می گردد. ناودانی از ارتفاع ۳۰تا۴۰۰ میلیمتر موجود بوده و بیشتر برای ساختن پلهای باربر و موارد دیگر به کار می رود.


نبشی

نبشی و انواع آن

 

نبشی از لحاظ تولید به دو دسته نبشی فابریک و نبشی پرسی دسته بندی می شود. که در آن نبشی پرسی توسط خم کردن ورق تولید می شود. یعنی ماهیت اولیه این نبشی ها از ورق فولادی گرفته می شود . اما نبشی فابریک در حین پروسه تولید ، به شکل نبشی از خط تولید خارج می شود.
دسته دوم طبقه بندی نبشی ها، از لحاظ شکل ظاهری می باشد. که به دو دسته نبشی بال مساوی و نبشی بال نامساوی دسته بندی می شود.

نحوه نامگذاری نبشی ها

نبشی به دو مشخصه نامگذاری می شوند :

۱- طول بال ها

۲-ضخامت بال ها

بعنوان مثال نبشی ۴۰*۴۰*۴ نشان دهنده این است که طول بالهای نبشی ۴۰ میلیمتر و ضخامت بال های آن ۴ میلیمتر میباشد .

نحوه محاسبه وزن نبشی

۲ * اندازه بال نبشی * طول نبشی * ضخامت نبشی * ۷۸۵۰
لازم به ذکر است واحد اندازه گیری ضخامت ، اندازه بال و طول نبشی برحسب متر می باشد .و حاصل این فرمول وزن نبشی بر حسب کیلو گرم می دهد.


 

ورق گالوانیزه چیست؟

آهنی است که با روی پوشانده شده باشد. این آهن ، حتی اگر پوشش آن هم شکستگی پیدا کند، از زنگ زدن محفوظ می‌ماند.

ماهیت آهن گالوانیزه

در آهن گالوانیزه ، بین آهن و روی ، پیلی الکتروشیمیایی تشکیل می‌شود .که در آن روی به جای آهن به عنوان آند و آهن به عنوان کاتد بکار می‌رود. روی در آند اکسید می‌شود چون فلزی پست‌تر یا فعالتر از آهن است. و دارای پتانسیل احیاء کمتری از آهن است و پتانسیل اکسید بیشتری از آن دارد.

حلبی

در حلبی هایی که از آن ، قوطی می‌سازند، عمل معکوسی انجام می‌شود.این آهن ، حتی اگر پوشش آن هم شکستگی پیدا کند، از زنگ زدن محفوظ می‌ماند. چون آهن فلزی فعالتر از قلع است و پتانسیل احیاء قلع بیشتر از آهن است و به عنوان کاتد در حلبی به کار می‌رود و آهن آند می‌شود. البته در صورتی که پوشش قلع بشکند، خوردگی آهن در زیر این پوشش پیش می‌رود.

علت استفاده از آهن گالوانیزه

خوردگی یا زنگ زدن آهن فقط در حضور اکسیژن و آب صورت می‌گیرد. در جایی بر سطح جسم آهنی، اکسایش آهن انجام می‌شود و آند را تشکیل می‌دهد. و در جایی دیگر سطح آن جسم که (O2(g و H2O وجود دارد، کاهش انجام می‌شود. و کاتد را تشکیل می‌دهد و در نتیجه این عمل، ایجاد یک سلول ولتایی یا پیل ولتایی یا الکتروشیمیایی بسیار کوچک است. الکترونهای تولید شده در ناحیه آندی در میان آهن بسوی ناحیه کاتدی حرکت می‌کند.

تئوری گالوانیزاسیون گرم

گالوانیزه گرم فرایندی است که طی آن قطعات تولید شده پس از غوطه وری در مذاب روی پوششی از روی خالص و یا آلیاژ روی آهن که با پیوند های متالورژیکی (فلزی)به فلز پایه ( آهن ) متصل می گردد .
در حال حاضر این فرایند به دو صورت گالوانیزه تر و خشک انجام می شود . در گالوانیزه تر، مخلوط کلرید آمونیاکی روی در سطح مذاب پاشیده می شود . و قطعات پس از انجام مراحل اماده سازی مستقیماً و همزمان با اغشته شدن به فلاکس وارد مذاب می شود. در گالوانیزه خشک ، قطعات پس از انجام مراحل اماده سازی در محلول کلرید آمونیاکی روی قرار گرفته و پس از اغشته شدن در خشک کن و در ادامه درون مذاب قرار می گیرند .
 ورق های فولادی (فلزی) به دو صورت کلی نورد (تولید) می شوند.

نورد سرد (ورق روغنی)
نورد گرم ( ورق سیاه)

نام دیگر ورق روغنی ورق با نورد سرد است.
ورق روغنی در واقع اصطلاح عامیانه ورق هایی است که با تکنولوژی نورد سرد تولید می شوند. در این فرآیند ورق های با ضخامت بالا توسط نورد به ضخامت های پایین تر تبدیل می شوند. در این فرآیند به علت استفاده از نورد سرد کیفیت ظاهری ورق های نورد شده بسیار عالی می باشد. از این رو از این نوع ورق ها بیشتر در کاربردهایی که ورق ظاهر جسم را تشکیل می دهد استفاده می شود. ورق های روغنی بسته به نوع آلیاژ و همچنین عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی آنها به چند دسته کلی تقسیم می شوند:
 ورق های معمولی (مانند ST12)
 ورق های نیمه کشش (مانند ST13)
 ورق های فوق کشش(مانند ST14)

ورق های روغنی

ورق های روغنی به طور کلی و استاندارد از ضخامت ۳۰ صدم میلی متر الی ۳ میلی متر تولید می شوند . دارای دو عرض استاندارد ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر هستند.

ورقهای روغنی ای که در بازار ایران پرکاربرد ترند را شرکتهای فولاد مبارکه اصفهان ، شرکت هفت الماس ، و شرکت فولاد غرب تولید مینمایند. و در مورد ورق های روغنی خارجی نیز معمولا ورق های روس و قزاق پرکاربرد و همچنین در بازار موجود هستند.
ورق های نورد سرد (ورق روغنی ) پایه تولید ورق های گالوانیزه ( ورق سفید ) هستند.
در ضمن ورق های رنگی گالوانیزه ( ورق رنگی ) از ورق گالوانیزه تولید می شود. پس صراحتا می توان نتیجه گرفت که پایه تولید ورق رنگی نیز همین ورق های نورد سرد (روغنی ) هستند. ورق های روغنی یا نورد سرد دارای وزن استاندارد ویژه هستند که تقریبا با آهن معمولی یکسان می باشد.

ورق سیاه

ورق سیاه در ۲ نوع ورق سیاه صنعتی و ورق سیاه معمولی و در استانداردهای مختلف تولید می شود که این مجموعه تنها در نوع معمولی آن استاندارد st ۳۷ را و در نوع صنعتی آن استاندارد st 52، A283 – GR C، A285-GR C، A516 –GR ۶۰ ,۷۰ را فروش دارد.

ورق سیاه ST ۳۷

ورق سیاه ST ۳۷ بیشتر برای مصارف ساختمانی(ساختمان ها-سوله ها و …) مصرف می شود . ولی ورق های صنعتی در مصارف و پروژه های صنعتی کاربرد دارد . از قبیل سد سازی، پروژه های پتروشیمی، مخزن سازی و …. این اقلام در دو شکل مختلف وارد بازار می شود: رول و شیت (البته ورق تنها تا ضخامت ۱۵ میل می تواند در دو شکل رول و یا شیت وارد بازار شود و از سایز ۱۵ میل به بالا تنها به صورت شیت خام وارد بازار می شود.) هر دوی این دو شکل ورق قابل برش به سایز های مختلف می باشد.

کاربرد های ورق سیاه

ورق های نورد گرم (ورق سیاه ) در صنایع مختلفی از جمله صنعت ساختمان ، تانکر سازی ، خودروسازی ، مخازن خاص ، کشتی سازی و صنایع سنگین فلزی و … کاربد دارند. ورق سیاه به دو شکل کلی رول فرم و فابریک تولید می شوند .

ضخامت ورق سیاه

ضخامت ورق سیاه از ۱٫۵ میلی متر شروع شده و نهایتا به ۱۰۰ میلی متر ختم می شود.

ابعاد فیزیکی ورق سیاه

در حالت رول فرم عرض ورق های سیاه بسته به ضخامت چهار عرض ۱۰۰ سانت و ۱۲۵ سانت و ۱۵۰ سانت و ۲۰۰ سانت را دارا خواهند بود.طبعا در حالت رول فرم محدودیت طولی وجود نخواهد داشت.
در حالت فابریک نیز بسته به مقدار سفارش می توان هر اندازه و ابعادی را تولید کرد. اما بعضی ابعاد مرسوم و پرکاربرد هستند. این ابعاد مرسوم و طبیعتا موجود به شرح زیر می باشند :
 ورق سیاه ابعاد ۲۰۰۰*۱۰۰۰ میلی متر
 ورق سیاه ابعاد ۲۵۰۰*۱۲۵۰ میلی متر
 ورق سیاه ابعاد ۶۰۰۰*۱۰۰۰ میلی متر
 ورق سیاه ابعاد ۶۰۰۰*۱۵۰۰ میلی متر
 ورق سیاه ابعاد ۶۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر
 ورق سیاه ابعاد ۱۲۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر

استاندارد های ورق سیاه

ورق سیاه را معمولا با استاندارد ST37 می شناسند. سایر استاندارد ها و کاربرد ها در صفحه استاندارد ها و همچنین در انتهای این مقاله قابل رویت هستند.
نکته : برای محاسبه وزن ورق از فرمول محاسبه وزن ورق به شرح ذیل استفاده نمایید:
وزن ورق سیاه = طول ورق(میلی متر) * عرض ورق (میلی متر) *ضخامت (میلی متر) * چگالی ورق

چگالی آهن :

در حالت استاندارد عدد ۷٫۸۶ تعریف شده است. اما برای محاسبه منطقی بهتر است از عدد ۸ استفاده شود .استفاده نمایید. ۸ عدد تجربی است که تلورانس ضخامت را پوشش می دهد

سازه فلزی-قوطی-پروفیل-ورق-گالوانیزه-ورق سیاه-گالوانیزه گرم-پایه چراغ پارکی-پایه چراغ خیابانی-ناودانی- لوله

شرکت افروز ایلام

طراح ، سازنده و مجری:
– انواع پایه دوربین و دکل دوربین
– انواع پایه چراغ خیابانی و پایه روشنایی و دکل روشنایی
– انواع تابلو بیلبورد تبلیغاتی و استرابورد تبلیغاتی
– پل عابر پیاده
پایه چراغ های پارکی روشنایی و خیابانی
دکل مخابراتی
دکل مهاری و خود ایستا
هندریل و گاردریل
مبلمان شهری
سایر سازه های فلزی
– انواع فونداسیون پیش ساخته
– و تهیه و تامین کننده تجهیزات روشنایی ( از معروفترین و معتبرترین برندهای داخلی و خارجی)
چراغ خیابانینورافکن (پروژکتور ) – چراغ مهتابی (فلورسنت) – تجهیزات الکتریکی ضد انفجار